Doctrinohraní

Výletová hra pro rodiče s dětmi

Tuto hru jsme původně vymysleli v době, kdy byla školka kvůli covidu uzavřena a na různá místa v okolí jsme umístili zalaminovaná vajíčka a kytičky s obrázky. Postupem času některé tvary odnesli lidé a některé si vzala příroda, ale na výlet se můžete vydat i tak. Krásná a zajímavá místa v okolí nikdo neodnesl.

Jak hru hrát?

  1. Ze seznamu níže  si vyberte cíl výletu.  Kdy se na výlet vydáte, je jen na vás.
  2. Na této stránce si u jednotlivých cílů rozklikněte další informace. Pod nimi je úkol, který můžete splnit na místě (a někdy se na něj i předem připravit) a také zajímavost k tomuto místu.
  3. Pokud na místě není signál nebo nevíte, jaký úkol máte splnit, zapojte svou fantazii. Můžete si třeba zazpívat nebo zatancovat jen tak, čistě pro radost z pohybu a z výletu.

Kde hledat?

Hamrštejn je zřícenina hradu ze 14. století, kterou najdete  mezi  Machnínem a Kryštofovým údolím. odkaz na mapy  https://mapy.cz/s/2iFsI

Pod hradem vede přes Lužickou Nisu transbordér – unikátní zařízení, kterým se můžeš vlastní silou převézt přes řeku. 

úkol: na chvíli zavři oči a pusu a jen poslouchej. Co slyšíš? Dokážeš to pojmenovat?

Kde hledat?

Nad malebným údolí sv. Kryštofa přímo v Křižanském sedle stojí kamenná socha – Pieta. 

odkaz na mapy  https://mapy.cz/s/napedoreka

Cestou údolím se můžete zastavit u orloje, který vytvořili místní rodáci ze staré hasičské zbrojnice. Další zajímavostí je na pravé straně silnice nad údolím novinský viadukt.

 

úkol:  podívej se kolem sebe, jestli někde roste bříza. Jak ji poznáš?

Kde hledat?

Nad hřbitovem v Hodkovicích nad Mohelkou stojí v kopci několik malých a jedna velká kaplička.  

odkaz na mapy https://mapy.cz/s/cukecukobu

Pokud si z domova přineseš ozdobené vajíčko, můžeš ho pověsit na “vajíčkovník”.

úkol:  spočítej všechny kapličky zdola až nahoru a u té největší udělej 5 dřepů.

Kde hledat?

Dračí vrch najdete nad libereckými Kateřinkami a Radčicemi. Výlet je e vhodnější pro starší děti. 

https://mapy.cz/s/culuzometu

Úkol:  pořádně se rozhlédněte, jestli uvidíte váš dům nebo školku. Mohou vám pomoci rodiče. Která další místa vidíš a znáš? 

Kde hledat? 

Vydejte se z Lidových sadů po žluté směrem na Výšinu. 

https://mapy.cz/s/pofekusuge

Úkol: Vzpomeneš si na nějaké zvířátko, které žije v lese? A znáš nějakou pohádku, kde vystupuje? Zkus ji rodičům vyprávět.

Kde hledat?

Na konci křížové cesty nad Ruprechticemi stojí kaple Panny Marie.  Dostaneš se tam od zastávky autobusu č. 18 Blanická, cestou si prohlédni jednotlivá zastavení křížové cesty.

https://mapy.cz/s/berevovoso

Úkol:  zahraj si s rodiči na honěnou nebo schovávanou – využij louku nebo les.

Kde hledat?

Martinská stěna je přírodní amfiteátr, tyčící se nad libereckou čtvrtí Kateřinky. V minulosti zde různé místní ochotnické spolky hrávaly divadlo. V zajímavostech najdete odkaz na ukázky představení a rozhovor s režisérkou „Kateřinského sousedského divadla“ a herečkou libereckého divadla Markétou Tallerovou.

Nejnovější představení, které se chystá, bude o třech mušketýrech.

https://mapy.cz/s/jajolobobe

Úkol: Využij amfiteátr a zahraj si s rodiči či sourozenci na statečné mušketýry. K šermování místo meče můžete použít větve. A víte, jaké heslo k mušketýrům patří? „Jeden za všechny a všichni za jednoho!“ Copak to asi  znamená?

Kde hledat? 

Nad Ruprechtickým lomem se nachází vyhlídka na celý Liberec. Tuto industriální procházku hlavně pro kluky a tatínky najdete na https://mapy.cz/s/jafaharulu

Úkol: Vidíš nějaké stroje, které se používají v lomu? Zkus je všechny spočítat a za pomocí rodičů říci, k čemu slouží.

Kde hledat? 

Vydej se poutní stezkou ze stanice Rudolfov – elektrárna k přehradě Černá Nisa. Cestou narazíš na studánku, ukrytou pod velikým balvanem. Rozhlédni se kolem sebe a hledej veliký listnatý strom. 

https://mapy.cz/zakladni?x=15.1236139&y=50.8077879&z=17&source=base&id=1888675

Úkol 

Poznej strom, nasbírej plody stromu a poskládej z nich obrázek. Nauč se básničku a uhodni, jakým rýmem končí.

Básnička

 

Veverka má nejvíce ráda suché bukvice. 

Kde rostou, ví každý kluk!

Bukvice má jenom ……

 

V okolí studánky se také nachází jeskyně. Když na tento podzemní labyrint v roce 1964 náhodou natrefili trampové, pojmenovali jej VALHALLA. Zajímavé je, že jeskyně je průchozí a spousta nadšenců se každý rok rozhodne jeskyni prozkoumat osobně. Co je to vlastně Valhalla? To se dozvíš v zajímavosti.

Kde hledat? 

Vydej se od Veseckého rybníka po zelené směr -> Císařský kámen. Zhruba po jednom kilometru půjdeš lesem. Napravo od cesty hledej velké kameny. Až uvidíš kameny, vydej se mezi ně. Najdi kámen s obrovským drakem. 

https://mapy.cz/s/lucemevema

Tato část Vesce se nazývá boulderová oblast. Co je to boulder? Boulder je lezení po skalách a kamenech v malých výškách. Lezci nejsou jištěni lanem, ale mají na zemi pouze žíněnky. Jako je na fotce.

Zkus s rodiči najít hezký kámen a také na něj vylézt.

Pod tlačítkem Zajímavost najdete odkaz na jeden příběh o tom, jak hobit jménem Bilbo přelstil draka Šmaka. Je to dlouhý příběh, který můžete poslouchat večer před spaním na pokračování.

Kde hledat?

https://mapy.cz/s/pelecajatu

Pod sedlem Oldřichovského špičáku v údolí směrem k Raspenavě leží v lesích Šolcův rybník jako nějaké severské jezero. Když přejdete po jeho hrázi (pozor na žabičky!) a budete pokračovat přes dřevěnou lávku, po levé straně uvidíte skálu se zvláštním skalním hrncem.

Úkol: dokážeš podél cesty nebo u rybníka najít nějakou kytičku? Znáš její  jméno?

Kde hledat?

Přehradu najdete skoro ve středu Liberce, v údolíčku Harcovského potoka. Projděte se okolo přehrady a pořádně se dívejte kolem sebe.

Úkol

Najděte si cestou pěkný kamínek a doma ho namalujte. Při dalším výletě ho můžete umístit na nějaké pěkné místečko. Schválně, jestli ho najde někdo další ze školky.

Kde hledat?

V Lidových sadech nedaleko ZOO můžete dojít krásnou pohodlnou procházkou k Lesnímu koupališti.

https://mapy.cz/s/pamupeseza

Úkol: využijte přírodní materiály a někde pod stromem v okolí postavte domeček pro skřítky. Výsledek vyfoťte a pošlete do školky.

Kde hledat?

Nedaleko Hamerského jezera v lesích stojí zřícenina hradu Děvín. Dovede vás k němu červená turistická značka.

Odkaz na mapy.cz: https://mapy.cz/s/gofecubuzu

Děvín u Hamru na Jezeře má stejné jméno, jako několik dalších hradů v Čechách, na Moravě i v Polsku.

Proč se jmenuje právě takhle a proč se hrady toho jména vyskytují i jinde? Jedním z možných vysvětlení je, že se jedná o staré pojmenování jednoho ze tří druhů Rusalek. Rusalkami – Divami se stávají dívky, které se v močálech utopily. Možná tedy je tento hrad pojmenován po nějaké Rusalce.

Slovanská bohyně jara a úrody se prý jmenovala Děva nebo Děvana, možná je tedy tento hrad příslibem jara a dobré úrody. Tato bohyně měla na starosti i déšť a vodu a proto tedy skutečnost, že její hrad stojí nad hamerskými rybníky a mokřinami, není žádná náhoda.

Úkol: Rozhlédněte se kolem sebe a zkuste chvilku ani nedutat. Nezahlédli jste právě mezi stromy zelené šatečky Rusalky, vodní víly?

V zajímavostech si můžete poslechnout pohádku o jedné takové víle.

Kde hledat?

Po zelené turistické značce od rozcestí Pod Děvínem dojdete až ke Skalnímu divadlu.

Odkaz na mapy.cz: https://mapy.cz/s/matubapazu

Úkol: I když se nejedná o skutečné divadlo, vy si tu můžete klidně zahrát s rodiči a přáteli nějakou pohádku. Co takhle třeba o strašlivých loupežnících a zvířátkách? Nebo o Červené Karkulce? Napadne vás ještě nějaká další pohádka, která by se hodila do takového lesa?

Kde hledat?

Kousíček od Decathlonu, kousíček od libereckého letiště, kousíček od městského psího útulku, prostě přímo ve městě, najdete kousek opravdové divočiny. V místě, kde před dávnými léty stávala cihelna, dnes najdete houštiny stromů, porostlých mechy a lišejníky. Mezi stromy probleskují pralesní jezírka, zarostlá býlím, nad nimi se houfně vznáší vážky, mušky. Slyšíte zpívat nejrůznější ptáčky, schválně, jestli je i zahlédnete.

Odkaz na mapy.cz: https://mapy.cz/s/2JFmH

Úkol: Až prozkoumáš prales, zastav se s rodiči v útulku a vezmi jednoho pejska na procházku. Bude rád a tobě se to bude také líbit.

V zajímavosti se můžeš podívat na pohádku o dvou opičácích, po kterých se možná jmenuje náš prales.

Kde hledat?

Odkaz na mapy.cz vás dovede až k zámku u České Lípy. V zámecké zahradě stojí veliký čarodějný strom, místní mu říkají frňákovník.

cz:https://mapy.cz/s/2xoLp

Úkol: Tenhle zámek je plný zajímavostí z celého světa. Až budeš procházet zámeckým bludištěm, spočítej všechny krokodýly.

Kde hledat?

Odkaz na mapy.cz: https://mapy.cz/s/derodezuzo

Úkol: Dejte si s rodiči svačinku a potom všechny obaly rozneste do správných popelnic. Znáte ještě nějaké jiné barvy popelnic? A co se do nich vyhazuje? Víte, kam se dávají slupky od banánů a skořápky z vajíček?

Kde hledat?

Odkaz na mapy.cz: https://mapy.cz/s/lufedovuto

Úkol: Podívejte se po okolí, kde by se asi mohl ukrývat ten pramen, který má restaurace v názvu. Poradíme vám, že má kolem sebe kovanou mříž. Pokud si doma nakreslíte nějaký obrázek pro vílu, která tu určitě poblíž pramene bydlí, můžete jí ho pod kamínkem nechat pro radost.