Doctrinohraní

Výletová hra pro rodiče s dětmi

Jak hru hrát?

  1. Ze seznamu níže  si vyberte cíl výletu. Podle popisu umístění najděte velikonoční vajíčko se zvířátkem. Kdy se na výlet vydáte, je jen na vás.
  2. Na zadní straně vajíčka najdete QR kód, po jeho načtení (u Apple telefonu stačí na kód namířit fotoaparát) a rozkliknutím se dostanete na tuto stránku, kde najdete podrobnější informace. Pod nimi je úkol, který můžete splnit na místě a také zajímavost k tomuto místu.
  3. S vajíčkem se můžete vyfotit a foto zaslat na e-mail HRA@DOCTRINA.CZ Posláním fotografie souhlasíte s možným zveřejněním na našem webu a sociálních sítí. Pokud jde vyfotit i splněný úkol, můžete přidat i jeho foto.
  4. Další cíle výletů s vajíčky či dalšími tvary budou postupně přibývat. Zatím jsou cíle jen v libereckém okrese.
  5. Pokud na místě vajíčko nenajdete, protože je dobře schované nebo ho nějací nenechavci odnesli, nezoufejte a zahrajte si s rodiči nějakou hru na místě. Můžete si také zazpívat nebo zatancovat jen tak, čistě pro radost z pohybu a z výletu.
  6. Postupně budou přibývat ještě místa s barevnými kytičkami, na kterých je písmenko. Kytiček bude 12 a z jejich písmenek můžete poskládat větu. Samozřejmě u nich budou také drobné úkoly a zajímavosti.

Kde hledat?

Hamrštejn je zřícenina hradu ze 14. století, kterou najdete  mezi  Machnínem a Kryštofovým údolím. odkaz na mapy  https://mapy.cz/s/2iFsI

Pod hradem vede přes Lužickou Nisu transbordér – unikátní zařízení, kterým se můžeš vlastní silou převézt přes řeku. Na protějším břehu je schováno první vajíčko. Když se od nástupního místa transbordéru pořádně rozhlédnete, jistě ho uvidíte.

úkol: na chvíli zavři oči a pusu a jen poslouchej. Co slyšíš? Dokážeš to pojmenovat?

Kde hledat?

Nad malebným údolí sv. Kryštofa přímo v Křižanském sedle stojí kamenná socha – Pieta. Od ní se rozhlédněte a hledejte růžové vajíčko.

odkaz na mapy  https://mapy.cz/s/napedoreka

Cestou údolím se můžete zastavit u orloje, který vytvořili místní rodáci ze staré hasičské zbrojnice. Další zajímavostí je na pravé straně silnice nad údolím novinský viadukt.

 

úkol:  podívej se kolem sebe, jestli někde roste bříza. Jak ji poznáš?

Kde hledat?

Nad hřbitovem v Hodkovicích nad Mohelkou stojí v kopci několik malých a jedna velká kaplička.  Od kapličky se soškou panny Marie se pořádně rozhlédni a hledej vajíčko.

odkaz na mapy https://mapy.cz/s/cukecukobu

Pokud si z domova přineseš ozdobené vajíčko, můžeš ho pověsit na “vajíčkovník”.

úkol: jehně – spočítej všechny kapličky zdola až nahoru a u té největší udělej 5 dřepů.

Kde hledat?

Dračí vrch najdete nad libereckými Kateřinkami a Radčicemi. Těsně pod vrcholem vedle malé břízky čeká fialové vajíčko. Výlet je ale vhodnější pro starší děti. 

https://mapy.cz/s/culuzometu

Úkol:  pořádně se rozhlédněte, jestli uvidíte váš dům nebo školku. Mohou vám pomoci rodiče. Která další místa vidíš a znáš? 

Kde hledat? 

Vydejte se z Lidových sadů po žluté směrem na Výšinu a na vrcholku na plotě najdete vajíčko. 

https://mapy.cz/s/pofekusuge

Úkol: Poznáš, co je to za zvířátko? A znáš nějakou pohádku, kde vystupuje? Zkus ji rodičům vyprávět.

Kde hledat?

Kde hledat?

Na konci křížové cesty nad Ruprechticemi stojí kaple Panny Marie a při jeho důkladné prohlídce kolem dokola najdete možná i vajíčko. Dostaneš se tam od zastávky autobusu č. 18 Blanická, cestou si prohlédněte jednotlivá zastavení křížové cesty.

https://mapy.cz/s/berevovoso

Úkol:  zahraj si s rodiči na honěnou nebo schovávanou – využij louku nebo les.

Kde hledat?

Martinská stěna je přírodní amfiteátr, tyčící se nad libereckou čtvrtí Kateřinky. V minulosti zde různé místní ochotnické spolky hrávaly divadlo. V zajímavostech najdete odkaz na ukázky představení a rozhovor s režisérkou „Kateřinského sousedského divadla“ a herečkou libereckého divadla Markétou Tallerovou.

Na úplném vrcholku skalní vyhlídky čeká růžové vajíčko. 

https://mapy.cz/s/jajolobobe

Úkol: Využijte amfiteátr a zahrajte si nějakou pohádku. Třeba o zvířátku, které je na vajíčku

Kde hledat? 

Nad Ruprechtickým lomem se nachází vyhlídka na celý Liberec a i jedno z našich vajíček. Tuto industriální procházku hlavně pro kluky a tatínky najdete na https://mapy.cz/s/jafaharulu

Úkol: Vidíš nějaké stroje, které se používají v lomu? Zkus je všechny spočítat a za pomocí rodičů říci, k čemu slouží.

Kde hledat? 

Vydej se poutní stezkou ze stanice Rudolfov – elektrárna k přehradě Černá Nisa. Cestou narazíš na studánku, ukrytou pod velikým balvanem. Rozhlédni se kolem sebe a hledej veliký listnatý strom. 

https://mapy.cz/zakladni?x=15.1236139&y=50.8077879&z=17&source=base&id=1888675

Úkol 

Poznej strom na kterém je vajíčko zavěšeno, nasbírej plody stromu a poskládej z nich obrázek. Nauč se básničku a uhodni, jakým rýmem končí.

Básnička

 

Veverka má nejvíce ráda suché bukvice. 

Kde rostou, ví každý kluk!

Bukvice má jenom ……

 

V okolí studánky se také nachází jeskyně. Když na tento podzemní labyrint v roce 1964 náhodou natrefili trampové, pojmenovali jej VALHALLA. Zajímavé je, že jeskyně je průchozí a spousta nadšenců se každý rok rozhodne jeskyni prozkoumat osobně. Co je to vlastně Valhalla? To se dozvíš v zajímavosti.

Kde hledat? 

Vydej se od Veseckého rybníka po zelené směr -> Císařský kámen. Zhruba po jednom kilometru půjdeš lesem. Napravo od cesty hledej velké kameny. Až uvidíš kameny, vydej se mezi ně. Najdi kámen s obrovským drakem. A najdi své vajíčko. 

https://mapy.cz/s/lucemevema

Tato část Vesce se nazývá boulderová oblast. Co je to boulder? Boulder je lezení po skalách, kamenech v malých výškách. Lezci nejsou jištěni lanem, ale mají na zemi pouze žíněnky. Jako je na fotce s vajíčkem.

Úkol

Zkus s rodiči najít hezký kámen a také na něj vylézt.

Pod tlačítkem Zajímavost najdete odkaz na jeden příběh o tom, jak hobit jménem Bilbo přelstil draka Šmaka. Je to dlouhý příběh, který můžete poslouchat večer před spaním na pokračování.

Kde hledat?

https://mapy.cz/s/pelecajatu

Pod sedlem Oldřichovského špičáku v údolí směrem k Raspenavě leží v lesích Šolcův rybník jako nějaké severské jezero. Když přejdete po jeho hrázi (pozor na žabičky!) a budete pokračovat přes dřevěnou lávku, po levé straně uvidíte skálu se zvláštním skalním hrncem.

Přejděte na její levou stranu a dívejte se směrem do mírného kopečka k železniční trati. Žluté vajíčko je pověšeno na mladém boučku nad svěže zeleným mechem porostlými kameny. Je to od skalní mísy docela daleko, tak ho možná na první pohled neuvidíte. Když ale budete pomalu stoupat ke trati, jistě ho najdete.

Úkol: dokážeš podél cesty nebo u rybníka najít nějakou jarní kytičku? Znáš její  jméno?

Kde hledat?

Projděte se okolo přehrady a někde v její polovině, blízko stříbrného žebříku do vody, najdete vejce s ovečkou.

Úkol

Najděte si cestou pěkný kamínek a doma ho namalujte. Při dalším výletě ho můžete umístit na nějaké pěkné místečko. Schválně, jestli ho najde někdo další ze školky.

Kde hledat?

Bude doplněno později

Kde hledat?

Bude doplněno později

Kde hledat?

Bude doplněno později